Organizm każdego z nas, jest narażony na stres, który wpływa na wszystkie aspekty naszego życia. Zanim zaproponuję wam sposoby redukcji stresu, spróbujmy zrozumieć, co się z nami dzieje gdy doświadczamy stresującej sytuacji.
Czym jest stres?
Pojęcie stresu wprowadził w latach 50 zeszłego stulecia, kanadyjski endokrynolog, Hans Selye.
Selye definiował stres jako reakcję na niekorzystne warunki zewnętrzne, zwane stresorami.
Jego praca dotyczące omawianego tematu, trwała prawie całe zawodowe życie i znalazła finał w pojęciu zwanym Ogólnym Zespołem Adaptacji-GAS.
W tym znaczeniu, stres nabiera cech reakcji systemowej i rozciąga się na wszystkie układy ciała i całkowity dobrostan fizyczny i psychiczny człowieka.
W czasach obecnych do wymiaru fizycznego i psychicznego, dodaje się jeszcze znaczenie społeczne, bowiem nikt nie żyje w izolacji.
Wyniki badań psychologów, min. M.Seligmana i A.Bandury, oraz rozwój neurokognitywistyki spowodowały, że współcześnie definiuje się stres jako subiektywny stan doświadczany w sytuacji, gdy zadania przed którymi staje człowiek, przewyższają zasoby którymi dysponuje.
Mechanizm stresu.
W momencie, gdy oceniamy sytuacją jako zagrażającą, zaczynamy wydzielać hormony walki lub ucieczki, czyli adrenalinę i noradrenalinę.
Jest to proces nieuświadamiany, zachodzący w czasie milisekund i utrzymujący się stosunkowo niedługo, w zależności od sytuacji.
Wytwarzanie obu tych hormonów nazywane jest pierwszą reakcją organizmu i ma na celu mobilizację do działania, poprzez zwiększenie ilości energii.
Dzieje się tak w wyniku:
-zwiększenie rytmu bicia serca
-zwężenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi
-przemieszczenie krwi z narządów wewnętrznych do mózgu i mięśni
Opisany proces jest czysto ewolucyjną pozostałością, po warunkach życia naszych przodków, którzy najczęściej musieli działać szybko w reakcji na nagłe zagrożenia. Istnieje także druga reakcja na na stres i wiąże się z psychicznymi i społecznymi predyspozycjami jednostki.
Występuje później, po ustąpieniu nagłych zagrożeń i polega min. na produkcji hormonu zwanego kortyzol. Kortyzol jest wydzielany wtedy, gdy osoba nie rozwiązuje sytuacji lub zadania zagrażającego. Ten stan może trwać nawet latami i to ten hormon jest głównym winowajcą zespołu objawów, które czujemy gdy doświadczamy stresu w naszym życiu.
Kortyzol jest hormonem katabolicznym i wpływa na organizm w następujący sposób:
-powoduje rozpad komórek mięśniowych, przyczyniając się do degradacji masy mięśniowej
-wpływa na osłabienie tkanki kostnej utrudniając absorpcję wapnia, co prowadzi do osteoporozy
-nasila występowanie reakcji zapalnych wewnątrz organizmu, stymulując autoagresję układu immunologicznego
-wpływa na adipocyty, czyli młode komórki tłuszczowe, przekształcając je w dojrzałe komórki tłuszczowe
-transportuje bezpieczne komórki tłuszczu podskórnego do jamy brzusznej, gdzie zaczynają wyściełać narządy wewnętrzne i stają się zabójczo niebezpieczne
Jak możemy redukować stres?
Dowiecie się z kolejnych artykułów.
źródło:
„Życie, piękna katastrofa” J.K.Zinn
„Opanuj swój metabolizm” J.Michaels
wykład „Stres w biznesie”-prof. Tadeusz Marek
Znaczniki
ewolucjamotywacjastres